BİZİ ARAYIN 90 212 344 00 94

EVCİL HAYVANLA SEYAHAT

Birçok insan için besledikleri evcil hayvanlar ailenin bir bireyidir. Doğal olarak tatile çıkarken de bu bireyleri yanında götürmek isterler. Evcil hayvanlarla seyahat, keyifli olduğu kadar hayvanseverler için seyahat süresine bağlı olarak endişe verici olabilir... İşte sitemizin bu sayfalarında siz evcil hayvan dostları için seyahat sırasında olabilecekler konusunda bilgi vermeye çalışacağız. 


OTOMOBİL YOLCULUĞU :

Evcil hayvanlarla seyahat zor olduğu kadar zevklidir de... Yolculuğa çıkmadan önce petinizin aşılarının eksiksiz olduğunu belgeleyen aşı sertifikasını yanınıza almayı unutmayın. Bazı yerlerde bu sertifikalar kontrol edilmektedir ve özellikle kuduz aşısı büyük önem taşımaktadır. Ayrıca tasmasında da petiniz hakkında ve size ulaşılmasını sağlayacak bilgilerin bulunmasına dikkat etmelisiniz. Yolculuğu kendi otomobilinizle yapmak isterseniz öncelikle onu arabaya alıştırmalısınız. Eğer petiniz daha önce arabayla seyahat etmediyse onun önce arabaya alışmasını sağlamalısınız. Onu arabanızla küçük mesafeler arasında gezdirerek başlayabilirsiniz. Sonra bu mesafeleri yavaş yavaş arttırın. Bazı hayvanlar, özellikle kediler arabalardan hoşlanmazlar. Eğer petiniz arabayla seyahat esnasında rahatsızlanıyorsa, araba hareket etmiyorken onu arabaya alıştırmaya çalışın. Araba tutması da önemli bir sorundur. Veterineriniz de araba tutmasına karşı ilaçlar önerebilir. 

Kalacağınız otelde veya pansiyonda evcil hayvan kabul edilip edilmediğini rezervasyon yaptırırken sorun. Rezervasyon sırasında bunları öğrenmek size kolaylık sağlayacaktır. 


UÇAK YOLCULUĞU :

Eğer tercihiniz havayolu ile seyahat ise tüm havayolu şirketleri petinizi uçağa almak için sağlık sertifikası istemektedir. Seyahatten önce bu konuda veterinerinize danışınız. Veterineriniz seyahat sırasında trankilizan (antidepresan - sakinleştirici) kullanmayı önerebilir. Ayrıca tasmasında da petiniz hakkında ve size ulaşılmasını sağlayacak bilgilerin bulunmasına dikkat ediniz. 

Havayollarında evcil hayvan tanımına sadece (köpek, kedi ve küçük ötücü kuş) girer. Uçmak istediğiniz havayolunu önceden arayarak bilgi alınması sizin için kolaylık sağlayacaktır. Her havayolu şirketinin prosedürü farklı olabilir. Bu konuda petinizin boyu ve ağırlığı önem taşımaktadır. Petinizi kabinde yanınıza almanızı kabul etmeyebilir. Hayvanın sağlıklı, zararsız, temiz ve kokusuz olması gerekmektedir. Hayvanın durumu şüpheli görülürse, (huzursuz, saldırgan, hastalıklı vb) görevliler tarafından uçuşa kabul edilmeyebilir. Evcil hayvanın bakımlı ve temiz olması hem petinizin sağlığı hem de sizin sağlığınız için önemli bir ayrıntıdır. Petiniz kargoda uçacaksa ve uçuşunuz uzun sürecekse onun beslenmesi hakkında bilgi edininiz. Ayrıca ne tür bir taşıma kutusu kullanmanız gerektiğini de önceden araştırmalısınız. THY 7 kg altındaki evcil hayvanlarınızı yanınıza almanıza izin veriyor. Tabi rezervasyon yaptırmadan önce evcil hayvan götürmek istediğinizi belirtmelisiniz. 7 kg ve üstünde olanlar kargoda uçuyor. Kafesi siz temin ediyorsunuz ve kafes boyutlarını rezervasyon sırasında belirtmeniz gerekiyor. Bu prosedür yurtiçi ve yurtdışı uçuşlarda değişmiyor. Her ülkenin yasalarında farklılıklar olduğundan, gideceğiniz ülkeye evcil hayvan sokulması ve gerekli prosedürleri uçacağınız havayolunu önceden arayıp öğrenmenizde fayda var. 

Bu durumda arabayla veya uçakla yolculuk ederken, bir hotel veya kamp yerinde kalırken durum ne olursa olsun dostunuzun rahatı ve güvenliği için içinde kalması gereken taşıma kutuları kullanılmalı. Onları rahat ettirmenin en iyi yolu kafes veya taşıma kutularına alıştırmaktır. Kafesler petinizin ayakları üzerinde durabileceği, içinde rahatça dolaşabileceği genişlikte olmalıdır. Köpeğinizi kafese alıştırmak için kafesin kapısını açık bırakın ve onun kafesi keşfetmesine, tanımasına izin verin. İçeri girmesini, kafesin içine bir parça yiyecek, ödül tableti veya bir oyuncak koyarak sağlayın. Kafesin içinde kendini rahat hissettiği an kafesin kapısını 5-10 dk kapatın. Kafesten çıkmasına izin verdiğinizde onu ödüllendirmeyin çünkü bu sefer kafesin onu cezalandırmak için, kafesten çıkmanın ise onun mükafatı olduğunu sanacaktır. Kafesin içine her girdiğinde içinde kalma süresini biraz daha arttırın. Böylece evcil hayvanınız kafesine alışacak ve yolculuk boyunca rahatsızlık çekmeyecektir.