BİZİ ARAYIN 90 212 344 00 94

SIKÇA SORULAN SORULAR

1. ELEKTRONİK BİLET ( E-BİLET ) NEDİR? 

Kağıt bilet kullanımını ortadan kaldıran biletleme sistemidir. Tüm bilet bilgileri elektronik olarak sistemde saklanır ve satış anında size tüm bilgileri içeren bir "seyahat belgesi" verilir. Rezervasyon ve ödeme, kağıt bilette olduğu gibi devam eder ve size verilen seyahat belgesi olsun ya da olmasın, check-in kontuarında sadece Pasaport ile birlikte check-in yaptırabilirsiniz. 

 

2. KAĞIT BİLET OLMADAN ( E-BİLET İLE ) NASIL UÇABİLİRİM?

Satış anında size verilen "seyahat belgesi" rezervasyon ve uçuşla ilgili tüm gerekli bilgileri konfirme eden bir belgedir, bu nedenle havalimanında direk check-in kontuarına gidip uçuş yapabilirsiniz. 

 

3. ELEKTRONİK BİLET ( E-BİLET ) KULLANMANIN AVANTAJLARI NELERDİR?

Elektronik biletin(e-bilet) kaybolma, çalınma ve unutulma riski yoktur. Rezervasyondan boarding ve uçuş aşamasına kadar tüm bilet işlemlerinin daha pratik, hızlı ve sorunsuz gerçekleşmesini sağlar.

 

4. ELEKTRONİK BİLETİN ( E-BİLETİN ) İADESİ KAĞIT BİLETİN İADESİNDEN FARKLI MIDIR? 

Kağıt bilet için uygulanan iade kurallarımız elektronik bilet(e-bilet) için de aynen geçerlidir. İadesi talep edilen kağıt bilet eğer kaybedilmişse, iadenin yapılabilmesi için öncelikle kayıp bilet araştırması yapılmalı ve işlemler tamamlandıktan sonra söz konusu biletin iadesi yapılabilmektedir. Halbuki, tüm bilet bilgilerinin sistemde kayıtlı olduğu elektronik bilette(e-bilette), biletin kaybolma tehlikesi olmadığından, zaman kaybetmeksizin iade işlemi gerçekleştirilmektedir.

 

5. HİZMET BEDELİ NEDİR, NASIL UYGULANMAKTADIR? 

Hizmet bedeli, Türkiye'deki Havayolları ve Seyahat Acentelerinin 01/04/2007 itibariyle yasa ile beraber uygulanmaya başlanılan ve her bilet başına tahsil edilen bir bedeldir. 

Bilet satın alındıktan sonra tarih değişikliği veya parkur değişikliği için bilet başına havayollarının belirlediği cezalar haricinde 20 Euro hizmet bedeli alınmaktadır. 

Biletin İptal veya iadesi durumunda hizmet bedeli iade edilmemektedir.

 

6.YEDEK TAKİP HİZMETİ NEDİR ,NASIL YARARLANABİLİRİM?

Tüm web sitelerinde, online bilet ücretleri  sadece uçaktaki müsait sınıfa göre otomatik olarak  hesaplanmakta ve yedek yazma olanağı bulunmamaktadır. Ancak, çoğu zaman uçaklarda farklı sınıflarda yedek takibi yapıldığında, daha ucuz veya promosyonel ücretlerde yer bulmak mümkün olabilmektedir. Acentamız bir web portalından farklı olarak size bu hizmeti ayrıca sağlamaktadır.Bunun için sitemize üye olup, ekteki formu uçuş detaylarınıza göre doldurarak , web üzerinden bulduğunuz en uygun fiyatı bize bildirdiğinizde, tarafınıza bir kayıt açılacak ve daha ucuz sınıflarda yedek takibi yapılacaktır.Bulduğunuz fiyattan daha uygun bir fiyat tarafınıza konfime edildiğinde , uçuş hattınıza göre ufak bir  yedek takip hizmet bedeli yansıtılarak  biletiniz e-bilet olarak tarafınıza iletilecektir.Bulduğunuz fiyattan daha ucuza biletinizin tarafınıza konfirme edilmesi halinde ,oluşabilecek herhangi bir iptalde yedek takip hizmet bedeli iade edilmez.

 

7. UÇAK BİLETİMİ WWW.ACENTAM.COM  SİTESİNDEN NASIL SATIN ALABİLİRİM? 

Web sitemizden, elektronik Bilet ( e-bilet ) düzenlenmesine uygun uçuşlar için biletinizi ücretinizi web sitemiz aracılığıyla KREDİ KARTI ile veya EFT-HAVALE yoluyla ödemeniz halinde Elektronik Bilet düzenlenip tarafınıza seyahat belgeniz e-mail ile yollanacaktır. 
Kağıt biletleriniz için biletinizin ücretini web sitemiz aracılığıyla KREDİ KARTI ile veya EFT-HAVALE yoluyla ödemeniz halinde kağıt biletiniz adresinize en kısa zamanda ulaştırılacaktır. 

 

8. BİLET İPTAL-İADE KURALLARI NELERDİR?

Web sitemiz aracılığı ile satın alınan biletlerin iptal, iade ve değişiklik talepleri için, Çağrı merkezimiz 344 10 44 numaralı telefondan arayabilirsiniz. Biletlerin iptal, iade veya her değişiklik işlemi için 20 Euro servis bedeli alınmaktadır.